Folder „do uporządkowania” czyli porządki na komputerze i myślach
Zwykle miałam duży porządek na pulpicie komputera. Był tam jeden folder. Nazywał się „DO UPORZĄDKOWANIA”. Możecie się domyślić, co w nim było: absolutnie WSZYSTKO. Od kolorowanek do wydrukowania dla moich dzieci, przez skany umów hipotecznych, zdjęcia z wakacji, ebooki, jakieś przypadkowe notatki w Wordzie, pliki instalacyjne po potwierdzenia przelewów i faktury. Oczywiście nigdy nie mogłam nic tam znaleźć, szczególnie wtedy, gdy najbardziej tego potrzebowałam, i zawsze obiecywałam sobie, że w końcu zrobię z tym porządek. Oczywiście go nie robiłam i tylko dorzucałam do folderu kolejne pliki, ale gdy w końcu zaczęłam porządkować swoją rzeczywistość, to i za ten obszar się zabrałam.
Krok po kroku
Foldery
Stwórz na pulpicie najpierw kilka głównych, ale ogólnych folderów. Np. „praca”, „szkoła”, „zdjęcia”, „dokumenty”, „inne” (wiem, że to zdradliwy folder. Ale będzie nam potrzebny na początku, żeby wrzucać tam wszystko, co nie pasuje do głównych i ogólnych kategorii. Zajmiemy się nim na końcu).
Do uporządkowania
Jeśli masz pliki porozrzucane po pulpicie, zapisane w losowych miejscach czy w folderze „do pobrania” itd., przenieś je wszystkie najpierw do jednego miejsca, np. właśnie folderu „do uporządkowania” 😉 . Następnie zabierz się za ich przegląd.
Podziel pliki
Przerzuć pojedyncze pliki do nowo utworzonych folderów zgodnie z ich tematyką: szkoła, praca, dokumenty, zdjęcia i inne. Niepotrzebne i nieaktualne pliki usuń od razu. Nie magazynuj śmieci także w swoim komputerze!
Teraz zajmij się poszczególnymi folderami
Np. wejdź w folder „praca”. Zastanów się, jakie kategorie powinny się tutaj pojawić i jakiego rodzaju plików masz najwięcej. Np. rozliczenia finansowe, umowy, oferty, pliki graficzne, zdjęcia produktów, programy firmowe itp. Porozdzielaj pliki z folderu „praca” do utworzonych przez siebie podfolderów.
Jeśli uważasz, że na tym etapie powinnaś zakończyć, zrób to. Pamiętaj jednak, że by mieć jeszcze większy ład, możesz stworzyć kolejne, bardziej szczegółowe podfoldery. Np. w podfolderze „umowy” stwórz podfoldery „umowy z firmą X”, „świadectwa pracy z firmy Y”, „umowy z pracownikiem Janem Kowalskim”, „umowa z bankiem XY” itd.
Foldery na pulpicie
Zastanów się, jaki układ folderów na pulpicie będzie dla ciebie najprostszy i najbardziej przejrzysty i ustaw je tak, abyś mogła łatwo znaleźć potrzebne ci pliki i dokumenty. Kolejne powstające pliki zapisuj już w istniejących folderach i podfolderach, a w razie potrzeby twórz nowe.
Ochrona komputera
Oczywiście pamiętaj o korzystaniu z antywirusa i przeglądzie komputera. Polecam korzystanie z pomocy serwisanta lub choćby znajomego informatyka, który raz na jakiś czas przejrzy nasze urządzenie, zaktualizuje je, usprawni jego działanie, zabezpieczy przed wirusami. Nic tak nie frustruje jak zawieszający się i wolno działający komputer 🙂 (znacie pewnie to uczucie, kiedy co chwile odświeżacie stronę, bo się nie załadowała po sekundzie i wydaje wam się, że już nigdy się nie załaduje, albo restartujecie od razu komputer, bo się zawiesił, zamiast poczekać kilka minut, aż sam się „odwiesi”).
Moje foldery
Stosuję tę metodę od lat i dzięki temu dużo łatwiej jest mi się odnaleźć. Oczywiście to nie oznacza, że bałagan nie tworzy się na nowo. Raz w miesiącu, gdy i tak muszę zrobić rozliczenie dla księgowych, porządkuję przy okazji luźne pliki, które na szybko zapisałam na pulpicie lub zostawiłam w folderze „pobrane”.
Najważniejszy jest dla mnie folder z rozliczeniami, bo tam przechowuję najważniejsze dokumenty, faktury, umowy itd. Podzieliłam je sobie na lata. Czyli folder „2023”, „2022”, „2021” itd. Utworzyłam też folder „archiwum” gdzie zamieszczam podfoldery z poprzednich lat, żeby nie mieć ich zbyt wielu na widoku. Czyli jeśli teraz mamy rok 2023, to w folderze „rozliczenia” trzymam foldery „2023” i „archiwum”. W „archiwum” znajdują się foldery „2022”, „2021”, „2020” itd. Każdy folder roczny ma swoje podfoldery podzielone na miesiące. Czyli „styczeń”, „luty”, „marzec” itd. Każdy z nich zawiera wszystkie faktury, rozliczenia, wyciągi bankowe, umowy z danego miesiąca.
Mimo, że praca ze mną jest dla moich księgowych udręką, bo zawsze coś namieszam albo zgubię jakiś dokument, to staram się ze wszystkich sił zachować porządek. Metodą prób i błędów poukładałam sobie wszystko tak, żeby nie marnować czasu na poszukiwania, żeby się nie frustrować, że nie mogę czegoś szybko sprawdzić, i by po prostu usprawnić swoją pracę. Szczególnie staram się trzymać porządek w tych obszarach, których nie znoszę, a niestety muszę (czyli wszystkie kwestie księgowe, administracyjne i inna papierologia :)). Moją motywacją jest: jak najszybciej mieć to z głowy!
Więcej porad jak radzić sobie z ADHD i spektrum autyzmu przeczytasz w mojej najnowszej książce:
0 komentarzy