Strona główna $ ADHD i ASD $ Aplikacje, które mogą Ci się przydać jeśli masz ADHD i/lub ASD

Dominika Musiałowska

5 listopada 2023

Aplikacje, które mogą Ci się przydać jeśli masz ADHD i/lub ASD

ADHD i ASD | 0 komentarzy

Aplikacje, które mogą ułatwić Ci codzienną organizację, funkcjonowanie, zarządzanie swoim czasem, pieniędzmi i zadaniami. Jeśli masz swoje, które się sprawdzają podziel się w komentarzu 🙂 


Aplikacja twojego banku

Wygodne przelewy, dostęp do konta, płatności BLIK itp.

Lista To Do

Tworzenie praktycznych list zadań.

Dysk Google

Przechowywanie ważnych plików z dostępem z każdego urządzenia.

JakDojade

Sprawne poruszanie się komunikacją miejską i PKP. Można również kupować w niej bilety.

Kalendarz Google

Zapisywanie zadań do wykonania, ważnych wydarzeń i przypomnień. Możesz go współprowadzić z innymi osobami. Może być przydatny do robienia listy zakupów, przypominania o lekach, płatnościach, rozmowach telefonicznych czy szkoleniach.

Google Maps

Dokładne mapy oraz wyznaczanie tras. Możesz w niej też udostępnić drugiej osobie swoją lokalizację.

mObywatel

Dowód osobisty, prawo jazdy, paszport i inne ważne dokumenty w jednym miejscu.

Portfel / wallet

Narzędzie ułatwiające zarządzanie finansami i różnymi formami wirtualnych „dokumentów”, jak np. karty kredytowe, debetowe, lojalnościowe, wirtualne waluty czy bilety poprzez zebranie ich w jednym miejscu w aplikacji. Łatwiej pilnować jednego telefonu niż telefonu, portfela, dokumentów, pieniędzy, biletów i kart debetowych (tak, zdarza nam się zgubić telefon wraz z „wirtualnym portfelem”. Dlatego ważne! nie zapominaj o zabezpieczeniach i miej świadomość, gdzie dzwonić w razie kradzieży czy zgubienia telefonu. Pamiętaj, że skoro masz wszystko w aplikacji, to fizyczne dokumenty znajdują się w innym miejscu i są cały czas dostępne).

Revolut

Tzw. „neobank”, czyli bank działający w pełni cyfrowo, bez tradycyjnych oddziałów. Oferuje kilka korzystnych funkcji, jak np. wielowalutowe konta (możesz posiadać saldo w różnych walutach) i atrakcyjne kursy wymiany walut (co przydaje się za granicą, więc jeśli dużo podróżujesz, rozważ posiadanie tam konta). Dodatkowo możesz korzystać z fizycznych kart płatniczych albo korzystać z wirtualnych kart do zakupów online, szybkich i tanich przelewów międzynarodowych itd. Nie jest to aplikacja pozbawiona wad, nie będzie też odpowiednia dla wszystkich, ale na pewno jest warta przemyślenia.

Stocard

Wszystkie karty zniżkowe w jednym miejscu.

Znajdź

Lokalizator twoich urządzeń.

Dyktafon

Nagrywanie ważnych informacji, gdy nie masz ich jak zapisać, albo obawiasz się, że ich nie zapamiętasz.

Notatki

Zapisywanie list zadań, spostrzeżeń, przypomnień, informacji do zapamiętania.

Evernote

Bardziej rozbudowany notatnik. W tej aplikacji masz dostęp do tych samych plików z poziomu kilku urządzeń.

Przypomnienia

W tej aplikacji możesz tworzyć listy zadań z podziałem na kategorie, korzystać z alarmów i powiadomień, które można zintegrować z twoim kalendarzem i zsynchronizować z innymi urządzeniami (jak np. smartfon, komputer i tablet).

WhatsApp

Komunikator, z którego można również dzwonić w formie audio i na video, również w grupach.

Messenger

Komunikator Facebooka, z którego także można dzwonić w formie audio i na video, również w grupach. Możesz także przesyłać wiadomości „do samej siebie”. Dzięki temu wszelkie pliki, linki, posty facebookowe, które cię interesują i ważne informacje przesyłane na grupach massangerowych masz w jednym miejscu i nie musisz ich szukać w natłoku wielu konwersacji. Możesz też pisać tam ważne notatki i zadania, jeśli wiesz, że będziesz tam zaglądać.

Pocket

Aplikacja do zapisywania linków do czytania, dzięki której nie otwierasz dziesiątek zakładek w przeglądarce.

Booksy

Aplikacja do umawiania wizyt u fryzjera, kosmetyczki, stomatologa itp. Sama możesz skorzystać z kalendarza i umówić wizytę (bez dzwonienia :)), otrzymujesz przypomnienia i powiadomienia o wizytach.

Znany Lekarz

Aplikacja do umawiania wizyt u lekarzy, dietetyków, psychologów, fizjoterapeutów itp. Bez dzwonienia, możesz skorzystać z kalendarza umawiania wizyt, czatu ze specjalistą, otrzymujesz także powiadomienia i przypomnienia o zbliżających się wizytach.

MediSafe, My Teraphy, Przypomnienie o lekach

Aplikacje pilnujące przyjmowanie leków.

Waking Up, Meditopia, Calm 

Aplikacje do nauki medytacji.

Sticky, nalepki

Karteczki, które umieszczasz na pulpicie swojego telefonu lub komputera. Możesz robić na nich notatki, zapisywać najważniejsze informacje. Bardzo pomocne, jeśli zapominasz zaglądać do kalendarza albo notatnika w telefonie, a ręczne notatki na karteczkach często ci się gubią. Tutaj masz je na wierzchu i widzisz je za każdym razem jak korzystasz z telefonu albo komputera.

Habitica, Finch

Aplikacje do planowania. Są kolorowe, przykuwają uwagę, działają na zasadzie gry, co może być ciekawszym sposobem do systematycznego korzystania z nich.

Pomodoro

Aplikacja do wykorzystania techniki Pomodoro, czyli dzielenia czasu pracy na okres wykonywania czynności i przerw. Wysyła sygnały dźwiękowe, żeby informować cię, że możesz iść na przerwę lub wrócić do pracy.

Dr parking 4

Aplikacja, dzięki której znajdziesz swój samochód na parkingu.

Brain.fm

Różne, zaprojektowane przez naukowców dźwięki podzielone na kategorie, np. sen, pamięć, focus.

Spaces

Aplikacja, dzięki której możesz otworzyć wiele okien na komputerze jednocześnie i podzielić zadania (przy okazji wybierając odpowiednie, przyjemne dla twoich oczu szablony).

StayFocused (rozszerzenie przeglądarki Google Chrome)

Narzędzie, które kontroluje czas spędzony przed ekranem (szczególnie na stronach typu Facebook czy Youtube).

Freedom

Aplikacja, która w określonym czasie blokuje dostęp do różnych stron internetowych i rozpraszających narzędzi.

Dźwięki, szumy

Aplikacje z białym szumem lub innymi delikatnymi dźwiękami, jak odgłosy lasu, morza czy wiatru.

Forest – Stay focused, be present

Aplikacja, która pomaga ograniczać czas spędzony przy rozpraszających narzędziach i nagradza cię sadzeniem drzewa za wytrwałość i każdy sukces. Skorzystanie z telefonu w nieodpowiednim czasie powoduje, że drzewko umiera 🙁

Just Read (rozszerzenie Google Chrome)

Narzędzie, które usuwa ze stron internetowych różne elementy i zostawia tylko tekst. Bardzo pomocne, jeśli chcesz przeczytać artykuł, a rozpraszają cię wyskakujące reklamy.

OneTab (rozszerzenie Google Chrome)

Aplikacja porządkująca twoje zapisane linki, żeby łatwiej było ci je znaleźć.

Mapy myśli

Aplikacje z mapami myśli np. Mindly (mind mapping), MindMeister. Opcje tworzenia map myśli ma także Canva.

Clockwise

Aplikacja, która kontroluje czas przeznaczany na różne zadania, w tym np. na naukę, pracę, odpoczynek, spotkania ze znajomymi, oglądanie telewizji czy surfowanie w internecie. Generuje raporty, dzięki którym widać, co zajmuje najwięcej twojego czasu.

Koncentracja, pamięć, uważność, płynność w realizacji zadań, antystress 

Aplikacje do ćwiczeń rozwijających koncentracje, pamięć, uważność, płynność w realizacji zadań, czy działające odstresowująco. Osobiście uwielbiam ćwiczenia dla dzieci, bo są proste i naprawdę pomocne.Takie ćwiczenia jak śledzenie palcem tekstu, który czytasz (tak, wiem, robiłaś to w szkole podstawowej, ale kto ci broni robić to nadal, jeśli ci to pomaga?), rysowanie i pisanie obiema rękami, puzzle, krzyżówki, łamigłówki i gry planszowe pozwalają mimochodem trenować koncentrację, np. Polska Krzyżówka, Erude, Wykreślanka Gra Słów, Milionerzy, Słowo Mania, Words of Wonders, Nonogram, Impulse – gry logiczne, Jigsaw Puzzles, BlockPuz, Twisted Tangle, Brain Test: Zagadki logiczne i wiele innych.

Bez presji! Ogarniesz! ale po swojemu!

Pamiętaj, by nie narzucać sobie presji. To, że ktoś robi jakieś zadanie w godzinę, a ty przez cały dzień, nie oznacza, że masz tej osobie dorównać. Ktoś ma tak, a ktoś inny inaczej i nie ma w tym nic złego. Masz prawo do swojego tempa pracy. Jeśli wolisz działać wolniej, bo wtedy jesteś efektywniejsza, to rób to.

Wisi nad tobą termin egzaminu? W porządku. Podziel materiał na kilka części i ustal, które są najważniejsze i najtrudniejsze. Zacznij od nich lub zajmij się nimi, kiedy jesteś najbardziej skoncentrowana, a fragmenty nieobowiązkowe lub te, które łatwiej ci będzie przyswoić, zostaw na koniec. Jeśli wystarczy ci czasu, to super, a jeśli  zabraknie, i tak najważniejsze zdążysz zrobić.

Aplikacje pomocne w nauce

Duolingo

Nauka języków obcych.

Photomath

Do rozwiązywania różnych trudności matematycznych.

Brainly

Serwis uczniowski pomocny w rozwiązywaniu trudności w różnych dziedzinach nauki.

ReaderPro

Aplikacja do nauki szybkiego czytania, koncentracji i skupiania uwagi oraz widzenia peryferyjnego.

Stellarium

Mapa gwiazd, która uczy astronomii. Wystarczy, że nakierujesz telefon na niebo, żeby poznać nazwy gwiazd i ich układów.

Mimo

Aplikacja do nauki kodowania od podstaw w różnych językach programowania (HTML, CSS, SQL itp.).

Fiszkoteka

Narzędzie do nauki rzadko używanych polskich słów i języków obcych.

Wiele praktycznych porad jak radzić sobie z ADHD i spektrum autyzmu w codziennym życiu, znajdziesz w mojej najnowszej książce:

 

 

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *