Niedawno pisałam na blogu o raporcie „Młode Głowy”, który prezentuje stan psychiczny polskich dzieci i nastolatków. Artykuł wraz z przerażającymi statystykami przeczytacie TUTAJ. Dzisiaj natomiast, przyjrzymy się jak wygląda stan polskiej psychiatrii dziecięcej. Skoro wiemy, że większość dzieci i nastolatków potrzebuje pomocy z powodu złej kondycji zdrowia psychicznego, to warto, żebyśmy wiedzieli do jakich specjalistów można się udać. Ale co w sytuacji kiedy tych specjalistów po prostu NIE MA?
Psychiatria dziecięca w Polsce
Psychiatria dziecięca odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu kompleksowej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży dotkniętych różnymi zaburzeniami psychicznymi. Niestety, obecny stan polskiej psychiatrii dziecięcej jest związany z wieloma wyzwaniami, które wpływają na jakość opieki i dostępność usług dla najmłodszych pacjentów.
W czym tkwi największy problem?
Zbyt mała liczba specjalistów
Z każdym kolejnym rokiem, przybywa specjalistów – psychiatrów dziecięcych. Można się cieszyć, ale nie do końca. Bo przyrost jest zbyt wolny, a specjalistów nadal jest zbyt mało. Stan na 2023 rok, to 532 psychiatrów dziecięcych NA CAŁĄ POLSKĘ. Tak, dobrze czytacie. 532 lekarzy psychiatrów, którzy wykonują swój zawód. Oczywiście porównując z rokiem 2014, gdzie było ich zaledwie 346, to znacznie lepsza informacja, natomiast jak widzicie nadal są duże braki kadrowe.
Najwięcej specjalistów znajdziemy w województwie mazowieckim (110), małopolskim (56), łódzkim (45) i dolnośląskim (45). Najmniej natomiast znajdziemy w województwie opolskim (4), warmińsko-mazurskim (9) i lubuskim (5).
Ilość pacjentów
Wiemy już, że brakuje specjalistów, którzy leczyli by dzieci i młodzież. Ale czy w ogóle jest taka potrzeba? Sprawdźmy ilu mamy pacjentów psychiatrycznych w najmłodszych grupach. Statystyki z 2022 roku (badanie EZOP II) pokazują nam, że wszystkich pacjentów psychiatrycznych do 18 roku życia było 257 261 (!!!) – w samym 2022 roku, podkreślam. A z każdym kolejnym rokiem widzimy wzrost liczby pacjentów. Jeśli sobie to przeliczymy, to wychodzi, że na jednego specjalistę – lekarza psychiatrę dziecięcego, przypada ponad 480 pacjentów rocznie. Ponad 36 tysięcy pacjentów w 2022 roku, to były dzieci do 6 roku życia!
Inne problemy psychiatrii dziecięcej
Oczywiście polska psychiatria dziecięca zmaga się nie tylko z brakami kadrowymi, ale także z finansowaniem, co przekłada się na ograniczoną dostępność usług, długie listy oczekujących, problemy z wyposażeniem szpitali i placówek, brak współpracy między różnymi ośrodkami i instytucjami, co by znacznie usprawniło działanie systemu.
Problemem też jest niedostateczna edukacja społeczna na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, brak wsparcia i edukacji psychologicznej w placówkach szkolnych i wychowawczych, trudności z otrzymaniem pomocy przez rodziców i opiekunów, ale też brak świadomości, że taka pomoc mogłaby być im potrzebna. Stygmatyzacja i wiele mitów wokół zaburzeń psychicznych, które mogą zniechęcać do leczenia i codziennej profilaktyki zdrowia psychicznego. A wiemy dobrze, że codzienna profilaktyka zdrowotna, to mniej zachorowań. Dotyczy to również zdrowia psychicznego!
Jak poprawić stan polskiej psychiatrii dziecięcej?
Poprawa stanu polskiej psychiatrii dziecięcej wymaga zaangażowania wielu stron, w tym rządu, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych i społeczeństwa jako całości. Ważne jest, aby różne podmioty współpracowały ze sobą, dzieląc się wiedzą, zasobami i dobrymi praktykami w celu zapewnienia kompleksowej i skutecznej opieki nad zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Czy jest możliwa poprawa? Nie wiem. Nie znam się na polityce i zarządzaniu placówkami medycznymi. W tym artykule chciałam Wam przedstawić jedynie suche fakty, które mam nadzieję będą dawać do myślenia. A co dalej z tym? Zobaczymy.
Każde dziecko zasługuje na wsparcie i opiekę w zakresie zdrowia psychicznego. Dlatego to co możemy zrobić i na co mamy wpływ, to społeczna mobilizacja do zrozumienia problemów dzieci i młodzieży. Wsparcie psychiczne, uważność na ich potrzeby, akceptacja i słuchanie co mają nam do przekazania. Jeśli widzisz, że dziecku dzieje się krzywda, albo zauważyłeś/aś niepokojące zachowania, reaguj. Zgłoś się po pomoc – czasami po prostu GDZIEKOLWIEK. Lepiej robić COŚ niż NIC.
Poprawa stanu polskiej psychiatrii dziecięcej jest zadaniem, które wymaga współpracy, zaangażowania i świadomości wszystkich zainteresowanych stron. Tylko wtedy będziemy w stanie zapewnić naszym najmłodszym pacjentom odpowiednią opiekę i wsparcie, które są niezbędne dla ich zdrowia i dobrostanu psychicznego.
Źródło:
- Badanie Ezop II, Instytut Psychiatrii i Neurologii, 2016-2020
- Badanie Ezop I, Instytut Psychiatrii i Neurologii
- https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/stan-kadr-w-psychiatrii-dzieciecej-dane
0 komentarzy