Oversharing, czyli nadmierne dzielenie się informacjami osobistymi, jest zjawiskiem, które może dotyczyć wielu różnych osób, ale u osób ze spektrum autyzmu oraz ADHD może być ono szczególnie nasilone.
Oversharing – powiem Ci o wszystkim!
Zdarza Wam się gadać bez końca, omawiać “historie swojego życia” z osobami, które nie są w gronie tych “najbliższych”, albo po czasie dociera do Was, że powiedzieliście za dużo i zaczynacie tego żałować albo stresować się, że prywatne informacje popłyną dalej?
To jest właśnie oversharing. Nadmierne paplanie bez zastanowienia i selekcji informacji ważnych od mniej ważnych, oraz przemyślenia czy odbiorca jest osobą, która powinna te informacje otrzymać.
Oversharing a spektrum autyzmu (ASD) i ADHD
Osoby w spektrum autyzmu często mają trudności z rozumieniem społecznych norm i sygnałów, co może prowadzić do nadmiernej szczerości i otwartości w kontekstach, w których nie jest to zawsze odpowiednie. Z kolei osoby z ADHD mogą doświadczać impulsywności, która prowadzi do „wygadania się” zanim zdążyły przemyśleć konsekwencje swoich słów.
Wpadamy w słowotoki i każdemu uzewnętrzniamy się ze swoich przeżyć. Nie umiemy złapać hamulca, ponieważ nie posiadamy umiejętności selekcjonowania ważnych i mniej ważnych informacji, a także ze względu na trudności emocjonalne i trudności z odczytywaniem cudzych emocji, myśli, mowy ciała, nie przykładamy wagi do tego jak to zostanie odebrane. Nie zastanawiamy się co ta osoba zrobi z tą informacją, czy w ogóle możemy jej zaufać, albo wręcz ufamy nadmiernie.
Po prostu płyniemy z potokiem słów bez większego zastanowienia.
Konsekwencje oversharingu dla kobiet z ADHD i spektrum autyzmu
Kobiety w spektrum autyzmu są bardzo ufne, często naiwne, łatwowierne, angażują się w toksyczne relacje, bo nie widzą zagrożeń jakie po drodze mogą się pojawiać. Natomiast kobiety z ADHD częściej angażują się w ryzykowne zachowania seksualne, jak seks bez zabezpieczenia, spontaniczny seks na pierwszym spotkaniu, seks z nieznajomą osobą czy zdrady. Kobiety neuroatypowe są dużo bardziej narażone na wykorzystywanie ze strony innych osób, przemoc psychiczną i fizyczną, molestowanie seksualne, gwałty, toksyczne relacje.
Jak pracować nad oversharingiem?
Treningi Umiejętności Społecznych
Wszelkie terapie behawioralne, które mogą nauczyć nas radzenia sobie w sytuacjach społecznych są rozwiązaniem, które może nam pomóc lepiej radzić sobie w codzienności. W tym także arteterapie np. teatroterapia gdzie można odgrywać różne scenariusze nawiązujące do sytuacji społecznych.
Psychoterapia i psychoedukacja
Podstawa wsparcia dla osób neuroróżnorodnych. Specjaliści są po to, by nauczyć nas na nowo funkcjonować w zgodzie ze sobą. Uczą nas rozumieć co dzieje się dookoła, jednocześnie “wymazując” stare schematy i przepracowując dotychczasowe traumy.
Techniki Kontroli Impulsów
np. metody takie jak liczenie do 10 przed wypowiedzeniem się na dany temat mogą dać chwilę na przemyślenie, czy aby na pewno ta opowieść powinna teraz mieć miejsce?
Czas na refleksje…
- Zrób listę osób, którym ufasz i najlepiej omów ją z psychologiem lub psychoterapeutą.
Odpowiedz sobie na pytania:
- Czy na któreś z tych osób kiedyś się zawiodłaś?
- Czy osoby te dotrzymują tajemnic i szanują Twoją prywatność?
- Czy miałaś kiedykolwiek przykre konsekwencje swojego oversharingu?
- Jak szybko potrafisz zaufać drugiej osobie i nawiązać z nią relacje?
- Jak wyglądały Twoje relacje dotychczas?
Ja, Ty i oversharing
Nie przejmuj się jeśli masz z tym trudność. To nie Twoja wina. Na szczęście możemy się jeszcze wielu rzeczy nauczyć.
Ja także (od dziecka) mam problem z oversharingiem i odkąd otrzymałam diagnozę ADHD + ASD (w wieku 32 lat), na nowo uczę się ogarniać rzeczywistość, w tym umiejętności społeczne, które myślałam, że mam na niezłym poziomie 🙂 Teraz uczę się o tym, dlaczego nie udaje mi się utrzymać większości relacji i dlaczego regularnie pakowałam się w różne kłopoty 🙂
Psychoterapia, rozwój osobisty, psychoedukacja, poznawanie siebie, przepracowywanie starych traum i zachowań, to ważne elementy, potrzebne do stworzenia komfortowych warunków naszego życia.
Zawalcz o siebie! Warto!
0 komentarzy