Zespół policystycznych jajników (PCOS) to schorzenie hormonalne, które występuje u kobiet w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się zaburzonym działaniem jajników, prowadzącym do nieprawidłowych poziomów hormonów, takich jak androgeny.
Główne objawy PCOS to nieregularne miesiączki, nadmierne owłosienie, trądzik, a także problemy z płodnością i poronienia. Często towarzyszą mu również problemy metaboliczne, takie jak insulinooporność i otyłość, co przyczynia się do powstawania kolejnych objawów i zaburzeń (zaburzenia lipidowe, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze itp).
Diagnoza i leczenie PCOS powinny być prowadzone przez lekarza ginekologa i/lub endokrynologa.
ADHD i spektrum autyzmu a PCOS
W badaniach wykazano dowody na to, że dzieci kobiet chorujących na PCOS są o:
- 59% bardziej narażone na wystąpienie spektrum autyzmu
- 42% bardziej narażone na wystąpienie ADHD.
Mechanizm jaki za to odpowiada jest cały czas badany, natomiast mówi się, że wczesne wewnątrzmaciczne narażenie płodu na wysoki poziom androgenów i hormonów płciowych prawdopodobnie prowadzi do rozwoju zaburzeń neurorozwojowych, poprzez oddziaływanie na układ nerwowy.
Wysoki poziom androgenów i hormonów płciowych jest charakterystyczny dla Zespołu Policystycznych Jajników (PCOS). Istnieje wiele różnych mechanizmów, które mogą za to odpowiadać, nie wszystkie są na ten moment znane.
Zespół policystycznych jajników (PCOS) – powikłania
U kobiet z PCOS częściej mogą pojawić się:
- komplikacje w czasie ciąży,
- większe ryzyko stanu przedrzucawkowego,
- rozwoju cukrzycy ciążowej,
- urodzenia dziecka o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej masie urodzeniowej,
- przedwczesnego porodu,
- cesarskiego cięcia
co również może mieć wpływ i być powiązane z rozwojem ADHD i spektrum autyzmu.
Istotnym czynnikiem ryzyka jest również otyłość matki.
Źródło:
Maleki, A., Bashirian, S., Soltanian, A.R., Jenabi, E., Farhadinasab, A. (2022). Association between polycystic ovary syndrome and risk of attention-deficit/hyperactivity disorder in offspring: a meta-analysis. Clinical and Experimental Pediatrics, 65(2), 85-89.
0 komentarzy